Водата удари жестоко? Как да оправиш кашата?
Знаете ли как да премахнете щетите от наводнение? Ако не, гответе се за яко чистене, сушене и изхвърляне на всичко, което не подлежи на спасяване. Водата е безмилостна – прониква навсякъде, носи мръсотия, бактерии и мухъл. Ако не реагираш бързо, домът ще се превърне в блато с неприятна миризма и опасни последици.
Как да се справиш със сериозните щети от наводнението?
Щетите от наводнение не са просто мокри килими и подгизнали стени. Говорим за разрушени настилки, плесен, зарази и куп боклуци, които трябва да се разкарат на секундата. Като почнеш с източването на водата и стигнеш до дезинфекцията, всяка стъпка е важна.
Спри водата и електричеството, ако още не си го направил.
Безопасността е на първо място. Ако има течове, затвори водопровода. Ако водата е стигнала до контакти и уреди, дръпни бушоните, за да не стане беля. Никой не иска късо съединение или удар от ток.
Изпомпай водата, докато е време.
Колкото по-бързо махнеш водата, толкова по-малко щети ще останат. Ако положението е сериозно, вземи помпа или извикай помощ. Кофи и парцали няма да свършат работа, ако в стаята има 20 сантиметра вода.
Разкарай всички подгизнали боклуци.
Няма място за сантименталности! Мебелите, мокета, дюшеците – всичко, което попива вода и не може да се изсуши на 100%, трябва да замине. В противен случай мухълът ще направи кочина от помещението. За извозване на стари мебели или друго ненужно, търси вариант да се отървеш от тях навреме.
Изсуши и проветри максимално бързо.
Влагата е враг номер едно. Проветрение, влагоуловители, вентилатори – всичко, което може да помогне за бързото изсушаване, е добре дошло. Ако стените са подгизнали, може да се наложи да махнеш мазилката, иначе мухълът ще се разрасне.
Дезинфекцирай всяка засегната повърхност.
Наводнението носи микроби, бактерии и всякакви гадости. След като всичко изсъхне, влез с дезинфектант и не оставяй нищо на случайността. Дезинфекцията е задължителна, особено ако водата е дошла от канализацията. Има си фирми, които почистват и дезинфекцират жилища след всякакви замърсявания, че дори и след мъртви животни и други екстремни ситуации.
Проверка за мухъл и плесен – не подценявай проблема.
Ако се появят черни или зелени петна, значи вече имаш проблем. Миризмата на влага също е знак, че нещо гние. В такъв случай, трябва да третираш с препарати или да търсиш специалисти.
Най-често задаваните въпроси
Колко време отнема да се премахнат щетите от наводнение?
Зависи колко е тежко положението. Малки течове могат да се оправят за няколко дни, но ако водата е била дълго време, може да отнеме седмици да се изсуши всичко напълно.
Мога ли сам да се справя с почистването след наводнение?
Ако щетите са малки – да. Но ако говорим за наводнен апартамент, мазе или къща, ще ти трябва помощ. Влагоуловители, помпи и дезинфекция са неща, които трудно ще организираш сам.
Как да разбера дали има мухъл след наводнение?
Ако усещаш странна миризма, виждаш петна по стените или мебели, значи има проблем. Мухълът може да остане скрит зад тапети и в ъглите, затова не чакай да стане прекалено късно.
Какво да правя с наводнените мебели?
Дървени мебели, мокети, дюшеци – ако са били под вода повече от няколко часа, по-добре ги изхвърли. Те задържат влага и започват да гният, а плесента е неизбежна.
Как да предпазя жилището си от бъдещи наводнения?
Провери канализацията, направи дренаж, изолирай стените и подовете. Ако живееш на място с риск от наводнения, помисли за предпазни мерки като клапани за обратен поток или помпи за вода.