А таванът какво чака – сам няма да се оправи, нали?
Чудиш се откъде да подхванеш и само като отвориш вратата на тавана, ти иде да я затвориш пак? Познато! Истината е една – изхвърляне на боклука от тавана – време за действие! Колкото по-рано се хванеш, толкова по-добре. Не го мисли много, защото нещата няма да се оправят сами. Да седиш и да се чудиш кое да хвърлиш, кое да оставиш и кога изобщо ще го направиш – само ти губи времето.
Изхвърляне на боклука от тавана – време за действие!
Първата мисъл винаги е „някой ден ще го оправя“ – а този ден се точи с години. Купища стари кашони, счупени уреди, чували с дрехи и празни кутии, които все „може да потрябват“ – а те само събират прах. Истината е, че ако не са ти потрябвали последните 3 години, най-вероятно никога няма и да ти трябват. Изхвърляне на боклука от тавана – време за действие! Няма да стане с едно щракване на пръсти, но можеш да започнеш с малко и да разчистваш ден по ден.
Подход, стъпки и добри хватки за справяне с тая каша
- Направи си кратък оглед и не се отказвай веднага. Да, ще изглежда страшно. Да, ще има прах и може би мишка ще ти намигне отнякъде. Но идеята е да го прегледаш, не да се отказваш още на вратата. Хвани един лист, раздели го на „хвърлям“, „оставям“, „не съм сигурен“ и това вече е нещо!
- Започни с най-големите неща. Стар гардероб, стол без крак, пералня от 90-те – махни ги първи. Те само пречат да виждаш другите боклуци и няма никакъв шанс да ги ремонтираш. Точно такива обемни отпадъци най-често тръгват към извозване на стари мебели или към пункт за вторични суровини.
- Събирай в чували, не в кашони. Кашоните се късат, разпадат и всичко става двойно по-досадно. Купи си здрави чували и в тях вкарвай всичко, което не става за дарение или продажба. Най-добре сортирай по материали – текстил, хартия, пластмаса – после става по-лесно за извозване на отпадъци.
- Не подценявай праха и миризмите. Там е стояло с години и дори да не го виждаш – вдишваш всичко. Маска, ръкавици и евентуално малко оцет с вода в шише с пръскалка ще помогнат. Ако положението е тежко – не се мотай, а се ориентирай към почистване на таван или дезинфекция на апартамент, ако нещата са стигнали до мухъл и гадости. Има си специалисти, които се справят с всякакви бъркотии, включително и с почистване след пожари.
- Махай всичко, което не си използвал поне 2 години. Това правило никога не подвежда. Ако не си го пипал две лета и две зими, значи не ти трябва. Колкото и „спомени“ да има в една блуза или буркан със стари винтове – спомените не миришат на мухъл, боклукът – да!
Най-често задаваните въпроси
Какво да правя със старите мебели от тавана?
Най-добре ги изнасяш и гледаш дали някой може да ги вземе за части или директно звъниш на хора, които се занимават с извозване. Да ги държиш горе не ти помага с нищо.
Как да се справя с миризмата, ако е стояло с години?
Първо проветряване, после оцет или сода бикарбонат, а ако положението е сериозно – дезинфекция. Прах, влага и боклуци не минават с отваряне на прозорец само.
Мога ли сам да се справя с целия таван?
Ако имаш сили и време – да. Но ако таванът е огромен и от 30 години не е пипан, може да ти се наложи помощ. Особено ако има тежки или опасни боклуци.
Колко време отнема да се разчисти таван?
Зависи от боклука. Ако има само кашони – един ден. Ако има мебели, стари уреди, строителни отпадъци – може и цяла седмица. Планът помага най-много.
Трябва ли всичко да се изхвърля наведнъж?
Не. Раздели го на етапи. Може първо да махнеш всичко счупено, после да минеш на дреболиите. Важното е да започнеш и да не се отказваш след първите два чувала.