Чудиш се от къде да почнеш и как да не се откажеш на втория час?
Ако и ти си си задавал въпроса „Как да постигна пълна чистота в дома си?“, значи си като половината народ – гледаш праха по ръбовете, миризмата от кухнята те нервира и не знаеш как да оправиш цялата картинка без да хвърлиш три дни подред. Истината е, че не става с едно минаване с парцала и приключено. Трябва система, малко хъс и да не отлагаш, щото после става още по-неприятно. В тая статия ще си поговорим точно как да го направиш лесно, без излишни напъни и без да се чудиш всеки път откъде да почнеш.
Как да постигна пълна чистота в дома си?
- Започни от най-видимото място. Не се захващай с най-трудното в началото, че ще се откажеш на втората минута. Почни с място, което всеки вижда – коридор, хол или кухня. Като видиш разликата веднага, сам ще се надъхаш да продължиш. Събери разхвърляното, метни прахосмукачка и забърши. Резултатът действа като кафенце сутрин.
- Разделяй задачите по дни. Не се юркай да чистиш всичко за един ден, освен ако не си решил да си правиш маратон. Днес банята, утре кухнята, после прозорците. Така няма да се скапеш и ще ти остане време за други неща. Даже може да си направиш табличка, ако това ти помага да се движиш по план.
- Ползвай препарати, които наистина чистят. Има разлика между това да замажеш и това да дезинфекцираш. Особено ако става дума за почистване на силно замърсен апартамент или дезинфекция след гълъби, не минавай с мокра кърпичка. Има си силни препарати – търси нещо с активен кислород или поне белина. Гади ми е да го кажа, ама някои повърхности искат сериозен подход, особено ако говорим за бактерии.
Как да постигна пълна чистота в дома си? стъпка по стъпка и без да се омоташ
- Раздели дома на зони. Представи си, че всичко е като на игрална дъска. Коридор, кухня, баня, спалня. Почваш от едната, довършваш, преминаваш нататък. Не се местиш от стая в стая без да си приключил. Иначе само разместваш боклука, без да свършиш нещо реално.
- Събирай и изхвърляй без милост. Всичко, което не си ползвал последните месеци и само ти пречи – събираш в чували. След това ги качваш и ги даваш за извозване на отпадъци или изхвърляне на покъщнина, ако положението е сериозно. Не си мисли, че ще го ремонтираш „някой ден“ – няма да стане. Освободи се!
- Финалната права е дезинфекцията. Чистото на око не е достатъчно. В банята, кухнята и където има животни – задължително ползвай нещо по-сериозно. Няма нужда да търкаш с четка за зъби, но пръсни, изчакай и избърши. Това наистина прави разлика, особено ако си имал нужда от почистване на фекалии или дезинфекция след котки – тук няма място за компромиси.
Най-често задаваните въпроси
Колко често трябва да се прави генерално почистване?
Генералното почистване е добре да се прави поне два пъти годишно, ако не и повече. Зависи колко се трупа и как живееш, но два пъти е минимумът, ако искаш нещата да не излязат извън контрол.
Какво да направя, ако всичко ми изглежда прекалено мръсно и нямам идея от къде да започна?
Хвани си една малка зона – примерно само мивката или само входа. Като я направиш, ще ти дойде желание да продължиш. Не мисли за цялото наведнъж, защото само ще се натовариш излишно.
Има ли смисъл от препарати „2 в 1“ или са пълна заблуда?
Има и свестни, но повечето не вършат чудеса. По-добре да имаш отделни за кухня, баня и прозорци. В крайна сметка, с един универсален препарат трудно ще направиш добра дезинфекция където трябва.
Колко време отнема да се почисти апартамент с много боклуци?
Зависи колко е положението. Ако става дума за мега натрупвания, като в случаи на почистване на клошарски апартамент, може да отнеме цял ден или повече. Не се залъгвай, че става за два часа.
Трябва ли да местя мебелите, за да почистя зад тях?
Ако искаш да направиш наистина хубаво почистване – да. Поне веднъж в месеца бутни леглото, дивана, масата. Прах, косми и други неща се събират там и не изчезват сами.